T Á J É K O Z T A T Ó
SZENTKIRÁLY ÖNKORMÁNYZATÁNAK
2005. ÉVI GAZDÁLKODÁSÁRÓL, ÉS A 2006. ÉVI TERVEKRŐL


Tisztelt Községi Lakosunk!

Ismét túlhaladtunk egy évfordulót. Újabb rovást húzhatunk a képzeletbeli ajtófélfára, gazdagítottuk életünk emlékkönyvét kellemes és szomorú bejegyzésekkel, és máris vakarhatjuk üstökünket az előttünk álló kihívásokra gondolva. Vessünk hát számot faluközösségünk múlt évi gazdálkodásáról: személyes boldogulásunk hogyan jelenik meg a nagyobb közösség előrehaladásának tükrében?

Önkormányzatunk 2005-ben 330 millió 088 ezer forint bevételből gazdálkodott. Ennek közel 7 %-a intézményi működési bevétel, 52 % a különféle állami támogatásoknak, átengedett központi adóknak az aránya. A községi fejlesztésekhez pályázatok útján szerzett támogatások összesen 7.7 millió forintot tesznek ki (belterületi utcák aszfaltozása, Művelődési Ház belső villanyhálózati és vízvezeték-felújítása, Települési Környezetvédelmi Program elkészítése, Általános Iskola pályázatai).

A Szentkirályért Alapítványtól útfenntartásra, szilárd és folyékony hulladék szállításra, kulturális programokra, iskolai világításkorszerűsítésre, higiéniai anyagok vásárlására, gyermekeink táboroztatására működési céllal 12.640 millió forintot, fejlesztésekre (buszöböl, motoros kasza, régészeti feltárás, kültéri fajátékok, Petőfi és Sallai utcák aszfaltozása) további 4.459 millió forintot kaptunk.

Bevételeink 10 %-át adja az egykori gázközmű-vagyon tőkéjének lekötéséből származó értékpapír-eladás, egyéb bevétel 0,6 % (vadászati jog, telekértékesítés). Adóbevételeinknek a költségvetési célok elérésében tovább nőtt a jelentősége. Az elmúlt évben kommunális adóként 2.699 ezer (alapítványi befizetéssel együtt), gépjárműadóként 26.693 ezer, iparűzési adóként 8.286 ezer forint bevételt könyvelhettünk. Ez összes bevételünknek 11.4 %-át teszi ki, ami arányában az előző évinek 1.7, összegében annak másfélszerese.

A kiadási oldal végösszege 329 millió 247 ezer forint. Az összes kiadáson belül közel 50 % a bérjellegű kiadások aránya, a dologi kiadásoké 19 %, a szociális juttatásoké 15 %. Fejlesztési, felhalmozási célokra összesen 14.532 ezer forintot fordítottunk, amely 4.4 %-ot képvisel. Legfontosabb közösségi gyarapodásaink: ha kis területen is, megtörtént a református templom és a temető közötti területrész régészeti feltárása; aszfaltburkolat került a Sallai utca egy szakaszának, illetve a Petőfi utcának a felületére, elkészíttettük az Idősek Otthonházának bővítési tervét; intézményeink közül a temető ravatalozójának, és a Művelődési Ház belső világításának felújítása történt meg. Elkészült összesen 181 folyóméter járda (10 ház és az Egészségház előtt, valamint a jelzőlámpás átkelőhelynél). Az Általános Iskolába hangszereket és fénymásolót vásároltunk, az Iskola és Óvoda udvarába szabványos fajátékok kerültek. Pályázati támogatás segítségével valósult meg a Művelődési Ház belső hangerősítése. A Konyhához rozsdamentes ételszállító kézikocsit, a Könyvtárba számítógépet, a Polgármesteri Hivatalba fénymásolót, a parkgondozáshoz láncfűrészt és motoros kaszát vásároltunk. Ifjú házasok lakáshoz jutását tavaly 1.112 ezer forinttal támogattuk, az Ifjúsági lakótelep vízhálózat bővítésének kiviteli terve is elkészült. A kiadási tételek között 50.687 ezer forinttal szerepelnek a különféle szociális juttatások, amellyel a helyi családok, rászorulók megélhetését segítettük.

(Étkezési támogatást 90 gyermek, rendszeres gyermekvédelmi támogatást 115 család 240 gyermeke kap, lakásfenntartási támogatásban 131 háztartás részesül, hulladék-kezelésre összesen 6.701 e Ft-ot fizettünk.)

A szennyvízcsatornázáshoz képzett tartalékainkat 33.162 millió forint értékű értékpapírban kamatoztatjuk.

Gazdálkodásunkat az iparűzési adóerőképesség beszámítása igen komoly összegű állami támogatás visszatartása formájában érinti. A települések eltérő földrajzi-társadalmi adottságai közötti különbség tompítása végett az állam kiegyenlítő rendszert működtet. Ennek keretében az iparűzési adó éves alapját (nem az összegét!) előre megtervezik a települések, és ehhez igazítva kapnak egy bizonyos szintre kiegészítő állami támogatást. A következő évben azonban el kell számolni ezzel a kiegészítő támogatással: ha az adóalap kisebb lett a tervezettnél, akkor igényelhetnek még támogatást, ha viszont nagyobb, akkor visszafizetési kötelezettségük van. Nos, 2004-től ugrás-szerűen nőtt az iparűzési adó bevételünk, emiatt a 2004. évre szólóan 7.443 ezer forintot vissza kellett fizetnünk, a 2005. évre tekintettel pedig 23.668 ezer forintról le kellett mondanunk, különben büntetőkamattal növelten kellett volna befizetni. Ez a rendszer nemzetgazdasági vetületben érthető, ám a vállalkozások adóbevételei így sajnos nem jelentenek bevételi többletet a településnek.

A fentiek miatt is adóbevételeink nélkülözhetetlenek működési és fejlesztési céljaink eléréséhez. Minden

elismerés megilleti az adófizetési kötelezettségüknek maradéktalanul eleget tevő többséget, azonban iparűzési adó tekintetében 30, kommunális adó esetében 26 %-os a kintlévőség. Gépjárműadót 953 jármű után 599 adózónak írtunk elő, a teljesülés 86 %. A kommunális adó fizetési kötelezettség (alapítványi befizetőkkel együtt) 727 ingatlantulajdonosra vonatkozik, az iparűzési adó alanyainak száma 228. A hátralékokat pótlékkal együtt rójuk ki.

A „Szentkirályért” Közalapítvány eddigi történetének legsikeresebb évét zárta: a 2005. évi befizetett adomány 59.7 millió forint volt. Az adózók rendelkezése alapján az 1 %-ok „aprópénze” összesen 356.067.- forinttal gyarapította vagyonunkat, kamat-, és egyéb hozambevételként 1.056 ezer forintot könyvelhettünk.

Külön köszönet annak a 79 vállalkozónak, akik/amelyek iparűzési adómentesség címén 54.9 millió forintot fizettek az alapítványba. Kommunális adó fizetési kötelezettségüket 426-an teljesítették így.

A már említett községfejlesztési célokon túl ösztöndíjazásra 240 ezer, szociális tevékenységre 663 ezer, nevelési-oktatási tevékenységre 273 ezer, orgonafenntartásra 198 ezer, műemlékvédelemre 335 ezer, sorsolásra 1.930 ezer, banki és működési költségre 283 ezer forintot fordítottunk. Az összes kiadás 20.075 ezer forint volt.

A csángó iskola építésének támogatására folytatjuk a gyűjtést, már több mint 500 ezer forintnál tartunk.

A „szentkirályi osztályterem” építéséhez azonban még sok adományra van szükség. Csatlakozzon Ön is!!!

Mire számíthatunk 2006-ban?

Csakúgy, mint az előző években is, a tervezhető bevételeink idén sem fedezik kiadásainkat: bevételi terv 309.8 millió, kiadási előirányzat 325 millió forint. Az állami támogatás az említett adóerőképesség miatt tovább csökken, ugyanakkor törvény kötelez minket az alkalmazottak megemelt járandóságainak, valamint az önkormányzatot is sújtó energia-, és egyéb költségek, illetve a környezetvédelmi jellegű költségek kifizetésére. Továbbra is megnyugtató a szilárd hulladék kezelésének biztonsága (a múlt év végén két külterületi konténer áthelyezése kedvező változást hozott), a folyékony hulladék kezelése is megoldott. Költségeink növekedése ezen a területen is mutatkozik. Továbbra is azon legyünk, hogy Szentkirály környezeti rendezettsége és tisztasága érdekében a szemét termelődését a lehető legkisebbre korlátozzuk. A lakossággal való együttműködés jegyében a szilárd hulladék esetében továbbra is teljes díjmentesség, a folyékonynál pedig költségátvállalás érvényesül. Nyomatékkal kérünk azonban mindenkit: ki-ki maga is ügyeljen rá, de másokat is figyelmeztessen, hogy az építési törmelék, más céllal hasznosítható anyag (pl. fém), bármely szerves hulladék (falevél, gally) ne kerüljön a kukába!! A Cegléd központtal alakult hulladékgazdálkodási konzorcium az idén talán már elkezdi a szelektív hulladékgyűjtést, ám ez önmagában nem csökkenti a költségeket. Idegen autókról történő szemétlerakást jelentse be a Hivatalba!

A szemét mennyiségének mindenképpen csökkennie kell, hogy az eddigi díjmentesség megmaradjon!

Kérem ebben az Ön segítségét is!

Külön köszönet a falunk közterületeinek tisztaságán munkálkodó községi lakosoknak, önkormányzati alkalmazottaknak, közmunkásoknak is.

Fejlesztési célok: az Ifjúsági Lakótelepig történő vízhálózat-bővítése, régészeti kutatás folytatása, Idősek Otthonházának bővítése, Rákóczi utca aszfaltburkolása, intézményi felújítások, utca-, és dűlőnév táblák kihelyezése, Művelődési Ház akadálymentesítése, játszótér építése, községi sporttér létesítése. Településfejlesztőnknek a múlt évben is sok sikeres pályázatot köszönhetünk. A csatornahálózat kiépítése előre nem látható időre tolódott, mivel állami forrás a kistelepülések ilyen beruházásaihoz nincs.

Tisztelt Gazdálkodó, Adófizető Lakosunk!

Köszönöm eddigi készségét, ami a közkiadásokhoz történő hozzájárulás teljesítésében nyilvánult meg, továbbra is számítunk együttműködésére.

Ismét figyelmébe ajánlom az 1 százalékokról való rendelkezés lehetőségét. Kérem, hogy ne szalassza el, és adóbevallásakor adója egyik százalékát a „Szentkirályért” Közalapítványnak adja, feltüntetve rendelkező nyilatkozatán az adószámot: 19047276-2-03. (Kitöltött nyomtatvány a Községházán átvehető.)

A világhálón a www.szentkiraly.hu név alatt falunkról szóló friss tudósításokat talál.

Munkatársaimmal továbbra is azon igyekszünk, hogy a szentkirályi polgárok megtalálják a jövőben is a tisztes boldogulás útjait.

Csak béke legyen, és becsület!

A képviselő-testület nevében tisztelettel köszönti

Szentkirály, 2006. február 28.                                                                   Szabó Gellért sk. polgármester

Készült a HomokHáló Alapítvány támogatásával.